Domácí péče očima zdravotního bratra

V České republice projde domácí péčí 150 tisíc pacientů ročně a je nezbytnou součástí zdravotního systému. Přesto ji veřejnost příliš nezná a často si ji plete s jinou péčí vykonávanou v domácím prostředí – sociální péčí. Pro zdravotníky přitom domácí péče představuje alternativu k (často) vyčerpávající práci v nemocnici či administrativní zátěži v ambulancích.


27.4.2022

V Home Care Promedica dělám odbornou a různorodou práci a jsem přitom svým pánem.

“Hledal jsem přivýdělek, který bude pravidelný a bude mě bavit,” popisuje Tomáš  úplně první krok, který ho nakonec přivedl do Home Care Promedica, kde dnes už několikátý měsíc pracuje s pacienty přímo v jejich domácím prostředí.

 

“Chtěl jsem práci, ve které uplatním svoje zkušenosti zdravotníka.

 

“Chtěl jsem práci, ve které uplatním svoje zkušenosti zdravotníka. Ptal jsem se ve firmách, kde zdravotníky zaměstnávají, ale šlo vždy o nárazovou práci. Domácí péče byla nakonec ideálním místem.” Každý svůj pracovní den začíná plánem, podle kterého pak objíždí pacienty. Jezdí za nimi autem, ve kterém má všechny potřebné léky a materiál na celý den. Pacientům podává léky (dost často inzulin), aplikuje infuze, ošetřuje stomie, převazuje rány, jednoduše provádí širokou škálu odborných úkonů. Vedle toho ale také musí komunikovat s rodinou a lékaři pacientů a pacientek.

 

Domácí zdravotní péči indikuje ošetřující lékař. V České republice funguje už od roku 1990, má na ni nárok každý a jako součást veřejného zdravotnictví je zdarma. Podle výzkumů právě díky této péči se pacienti rychleji uzdraví, jsou v lepší psychické pohodě, především i proto, že můžou být v úzkém kontaktu se svou rodinou.

 

Zdravotní domácí péče ale rozhodně není sociální pomocí.

 

Zdravotní sestry a bratři pacienty neumývají (pokud to nevyžaduje konkrétní zákrok, například očištění rány), nestarají se o jejich domácnost či volný čas. Jde vždy o odbornou zdravotní péči, která je indikována lékařem a v Home Care Promedica potvrzena sestrou se specializovanou odborností. “V naší péči je kolem 400 pacientů. Staráme se o lidi po úrazech, po operacích, o těžké cukrovkáře. Indikovaných diagnóz, které je možné zvládnout v domácí péči, jsou desítky. Ta práce je hodně různorodá,” popisuje Ondřej Jež, výkonný ředitel Home Care Promedica.

 

Líbí se mi, že nejsem na nikom závislý a jsem flexibilní.

 

Tomáš prošel už mnoha odděleními, pracoval jako záchranář, strávil několik let na JIPce, chirurgickém sálu a dnes je jeho primární prací ambulance. To, že si může přivydělat v domácí péči, bere jako příležitost zúročit svoje zkušenosti. “Je to vlastně hodně kreativní práce. Práci si plánuju sám, což se mi ohromně líbí. Nejsem na nikom závislý a jsem flexibilní. Když si potřebuju něco vyřídit, někam odskočit, bez problémů můžu. K některým pacientům jezdím brzy ráno, k některým zas později k večeru. Jsem naprosto svým pánem,” vypočítává Tomáš výhody práce pro domácí péči. Pochvaluje si i různorodost pacientů i kolektiv kolegyň a kolegů, se kterým není v tak úzkém kontaktu, jako byl například v nemocnici. “Abych řekl pravdu, už jsem zažil pár nepříjemných kolektivů. Tahle práce se mi líbí, že si ji můžu dávkovat po svém a podobně si dávkuji i kontakt se svými kolegyněmi a kolegy. Když je nechci vidět, nemusím,” směje se Tomáš, “oceňuju taky, že když jsem potřeboval jiné pracovní pomůcky, než jsem měl původně k dispozici, byl jsem okamžitě vyslyšen. Dokážu si představit, že jinde bych na provozní chod práce neměl takový vliv.”


 

Terénní sestrou se může stát každá všeobecná sestra

 

Takzvanou terénní sestrou se může stát každá všeobecná sestra. Sestra manažerka, která přijímá indikace ošetřujících lékařů a dál je distribuuje terénním sestrám, musí mít zkušenost s vedením týmu, minimálně bakalářské odborné vzdělání a dva roky praxe u lůžka. Jejich odměna, narozdíl od státního sektoru, záleží na agentuře domácí péče, pro kterou pracují. V Home Care Promedica je – ve srovnání s ambulancí či nemocnicí, rozhodně atraktivní.

 

Vzhledem ke stárnutí obyvatel i zdražování péče ve zdravotnických zařízení se předpokládá, že množství práce bude v domácí zdravotní péči jenom přibývat. Pro zdravotnický personál pak tento typ péče může být příležitostí naučit se novým věcem nebo zúročit vlastní zkušenosti v zaměstnání, kde je větší pracovní svoboda, ale zároveň také možnost navázat užší vztah s pacienty. V době, kdy celý svět zažívá vynucený boom práce z domova, lze domácí péči s lehkou nadsázkou přirovnat k home officu pro zdravotníky se všemi výhodami tohoto typu práce. Jde o přísně odborné výkony v domácím prostředí, které lze naplánovat flexibilně, aby je zdravotní sestry a bratři mohli co nejlépe skloubit se svým osobním životem nebo druhým zaměstnáním.


Chcete se k nám přidat?

Víc vám řekne Lenka.
Moc ráda

Lenka se postará, abyste se u nás cítili dobře od prvního telefonu. Zavoláme si?

avatar

Ještě se může hodit

Mrkněte na další témata o starosti o sebe. 
Pro ty, kteří se starají o ostatní.

Jak urychluje domácí fyzioterapie zotavení

Dobrá fyzioterapie může rozhodnout, jak se váš blízký zotaví. Po složitém úrazu, mozkové příhodě nebo třeba výměně kloubu je dobré začít hned. A správně. Jenže dojít do pohybové ambulance je s takovými potíži často velký…

Číst

Jak se nezhroutit, když se o někoho staráte

Starat se doma o někoho blízkého je nesmírně náročné. Fyzicky i psychicky. Vidíme to každý den. Na…

Číst

10 tipů jak připravit domácnost , když si berete pacienta domů

Domov je nejlepší místo, kde se může váš blízký uzdravit. Myslíme si to také. Známé prostředí dodává jistotu…

Číst
Loading...