Jak se nezhroutit, když se o někoho staráte

Starat se doma o někoho blízkého je nesmírně náročné. Fyzicky i psychicky. Vidíme to každý den. Na sobě i na vás. Je to běh na dlouhou trať a vy se nesmíte „utavit“ na prvních metrech. V zájmu nás všech proto je, abyste si odpočinuli. A máme dobrou zprávu. Pomoc existuje. A není ji zrovna málo. Mrkněte se.


28.3.2022

Odlehčí vám profíci na péči. Berte je všechny

Základem péče o nemocného je nebýt na to sám. Ano, víme, co si teď říkáte. Je to spousta telefonování a domlouvání. Je. Sehnat pečovatelky a ošetřovatelky opravdu zabere nějaký čas. Ale každá minuta, kterou tím strávíte, se Vám mnohonásobně vrátí. Ta úleva stojí za to. A váš blízký bude díky tomu moct zůstat doma s rodinou.

Takže, koho se vyplatí zapojit?

  1. Domluvte pečovatelské služby
    Pečovatelka se postará o hygienu, připraví jídlo, uklidí. Váš blízký díky ní může navázat vztah s někým dalším. Kontakt s lidmi je pro něj nesmírně důležitý. A pečovatelé jsou obvykle lidé, kteří jsou nesmírně obětaví a komunikativní. Náš seznam ověřených pečovatelských služeb najdete tady: Ověřené pečovatelské služby v Praze
  2. Objednejte zdravotníky
    Domácí zdravotní péči, homecare, zajistíme my v Promedice. Vašeho blízkého bude pravidelně kontrolovat náš kvalifikovaný zdravotník. Udělá všechno pro to, aby šlo uzdravení rychleji. Pokud ale budete cítit, že váš blízký potřebuje návštěvy častěji, nebojte se o ně říct. Váš praktik na vás dá. A rozsah péče může upravit.
  3. Dejte si pár dní volno
    Říká se tomu odlehčovací služba a je jen pro vás. Převezme vašeho blízkého na pár dní na „full time“. Abyste mohli nabrat síly. Někdy to stačí třeba jen na víkend. Zaručeně ale pomůže celá dovolená. Ohledně odlehčovací služby se obraťte na vaši městskou část. Ukáží vám tam, jaké máte možnosti.

Samostatnost je váš spojenec

Čím bude váš blízký samostatnější, tím budete mít péči snazší. A tím líp se bude cítit.

Tady je pár osvědčených tipů a triků jak upravit domácnost, aby se v ní váš blízký líp pohyboval. Nejlépe samostatně:

10 tipů jak připravit domácnost, když si berete pacienta domů

 

Ale jsou tu i chvíle, které se bez vás neobejdou. Pak vám může přijít vhod speciální pečovatelské vybavení. Třeba vanička pro mytí na lůžku. Nebo prodloužené mycí pomůcky. Každá ušetřená energie se počítá. Přehled najdete v téhle brožuře:

Nebojte se mluvit o tom, co prožíváte

Někdy ale odpočinek a odlehčení nestačí. Vaše životní situace může být příliš těžká na to, abyste si všechno nechali jen pro sebe. Potřebujete to s někým probrat. V tom případě se nezdráhejte obrátit přímo na poradny pro pečující. Pomůžou vám všechno si srovnat. Vyznají se, nejste sami.

My máme dobrou zkušenost s pecujdoma.cz. Další tipy vám dá vaše městská část.

 

Zvládnete to. Děláte dobrou věc.


Ještě se může hodit

Mrkněte na další témata o starosti o sebe. 
Pro ty, kteří se starají o ostatní.

Jak urychluje domácí fyzioterapie zotavení

Dobrá fyzioterapie může rozhodnout, jak se váš blízký zotaví. Po složitém úrazu, mozkové příhodě nebo třeba výměně kloubu je dobré začít hned. A správně. Jenže dojít do pohybové ambulance je s takovými potíži často velký…

Číst

10 tipů jak připravit domácnost , když si berete pacienta domů

Domov je nejlepší místo, kde se může váš blízký uzdravit. Myslíme si to také. Známé prostředí dodává jistotu…

Číst

Domácí péče očima zdravotního bratra

V České republice projde domácí péčí 150 tisíc pacientů ročně a je nezbytnou součástí zdravotního…

Číst
Loading...