10 tipů jak připravit domácnost , když si berete pacienta domů

Domov je nejlepší místo, kde se může váš blízký uzdravit. Myslíme si to také. Známé prostředí dodává jistotu a klid. Stejně tak se ale může i pohodlný dům nebo byt proměnit v nezdolatelnou překážkovou dráhu. Když nejste fit, je všechno najednou trochu jinak. Tady je pár rad, jak udělat v takovém případě domov znovu domovem.


18.3.2022

Zkuste si to v jejich kůži

Ale nejdřív jeden tip. Jak přijdete na to, co potřebuje zrovna váš blízký? Na co se zaměřit?

Jedním z nejlepších způsobů, jak na to přijít, je zkusit si zažít to, co zažívá on.

Těžko se mu chodí? Dejte si na nohy desetikilová závaží a zkuste si to také. Nasaďte si tmavé brýle, pokud hůř vidí. A vyrazte na průzkum jeho domácnosti. Vsadíme se, že problematická místa takhle odhalíte o hodně rychleji.

 1. Zafixujte koberce a zkontrolujte rošty
  A teď popořádku. Nejdřív zkontrolujte koberce. Ty, které nedrží na podlaze nebo se krabatí, přilepte oboustrannou páskou. Výborné jsou i protiskluzové podložky. Pokud ve vašem bytě nebo domě někde používáte pochozí rošt, zkontrolujte, že nemá oka větší než 1,5 cm. Jinak by se z nich mohla stát past na hole.
 2. Usnadněte pohyb v koupelně a na WC
  V koupelně je největší nepřítel uklouznutí. Ale nemusíte hned měnit dlažbu. Postačí protiskluzové podložky. Dejte je na podlahu do koupelny i na WC. Další přidejte i přímo do sprchového koutu nebo vany. Nic nesmí klouzat. Dalším úskalím může být nedostatečná fyzická síla vašeho blízkého. Kupte proto madla. Namontujte je do vany a k WC. Do koupelny doporučujeme přidat i sedátko na vanu nebo stoličku do sprchového koutu. I na WC můžete umístit sedátko. Líp se z něj pak vstává.
 3. Všechno lépe osvětlete
  Tam, kde je potřeba dobře vidět, pro jistotu vyměňte žárovky nebo přidejte další světla. S úsporným LEDkami konec konců i ušetříme. Berte ty, co více mají minimálně 1000 lumen. Na hlavních trasách v domě doporučujeme přidat do zásuvky svítidla s čidlem pohybu. Hledat uprostřed noci vypínač může být pro vašeho blízkého náročné. Soustřeďte se na schodiště, chodby, WC, koupelnu. Tam ocení automatické svícení nejvíc.
 4. Odstraňte překážky. Promyslete, co se schody a prahy
  Schody jsou oříšek. Nejdřív zvažte, jestli by to nešlo bez nich. Nemůže váš blízký zůstat v přízemí? A pokud ne, můžete zkusit opatřit schodišťový výtah se sedátkem? Ostatně, stát vám na něj přispěje. Často se také budete potýkat se schody venku. Skvělé je, když najdete dost prostoru a postavíte přes schody rampu. Měla by mít sklon asi 1:16. A nezapomeňte ani na zábradlí. Když ale nemáte možnost zbudovat výtah ani rampu, sáhněte alespoň po protiskluzových páskách na hrany schodů. Doporučujeme kvalitní SafetyWalk od 3M. I v tomhle případě nezapomeňte na zábradlí, bez toho to nepůjde. Seženete ho ve všech možných délkách a montáž zvládnete jedna dvě. A další překážky? Pokud můžete, odmontujte všechny prahy. Zbytečně překážejí. Stejnou pastí můžou být dráty nebo špatně umístěný nábytek. Soustřeďte se zkrátka na to, aby v domě nebylo o co zakopnout.
 5. Vytvořte místa na odpočinek
  Pokud žijete ve velkém domě nebo bytě, může být cesta z jednoho konce na druhý nečekaně dlouhá. Vyplatí se proto rozmístit po domě sedátka. Ať si má váš blízký kde dát pauzu.
 6. Zkuste kuchyň bez plynu
  Vaří váš blízký na plynu? Pak pro vás nemáme dobrou zprávu, není to příliš bezpečné. Pokud máte tu možnost, nahraďte plynový sporák elektrickým. Nejlépe indukčním. A pokud to bez plynu nepůjde, zařiďte, aby všechny možné hořlavé předměty byly co nejdál od sporáku. V kuchyni je důležité, aby váš blízký bez potíží dosáhl na všechno, co bude potřebovat. To bývá největší výzva. Dejte mu sem také výškově nastavitelnou stoličku, aby šlo vařit v sedě. Výbornou dělá Richter+Frenzel. A nezapomeňte instalovat do kuchyně požární hlásič. Nehody bývají nečekané a rychlé.
 7. Obujte je pohodlně a bezpečně
  Pohodlné boty s protiskluzovou podrážkou koupíte ve zdravotnických potřebách. Důležitá je pevná pata, neklouzavá podrážka a pohodlí. Doporučujeme elastické tkaničky. Bota se pak líp obouvá. Nebo jednoduše model úplně bez tkaniček.
 8. Zavolejte k nám pro kompenzační pomůcky
  Kompenzačních pomůcek je celá řada. Vždycky záleží na tom, s čím se váš blízký zrovna potýká. Téměř vždy ale budete řešit polohovací postel a chodítko nebo vozík. To je základ. Pokud je váš blízký upoután na lůžko, je dobré se poohlédnout po antidekubitní matraci. Zamezuje nepříjemným proleženinám. Pomůcky nemusíte hned kupovat. Spoustu z nich Vám rádi půjčíme. Alespoň na dobu, než si je necháte předepsat od lékaře. Na ty vám přispěje zdravotní pojišťovna.
 9. Buďte v kontaktu s vaším blízkým. Ať víte včas, kdyby se něco stalo
  Ano, bude potřeba na něj občas dohlídnout. Používá váš blízký telefon? Kupte mu obal se šňůrkou, aby si ho mohl zavěsit na krk. Kdyby se mu něco stalo, zavolá vám. Spousta starších pacientů si ale stěžuje na složitost ovládání telefonu. V tom případě se podívejte po modelu, který zvládne každý. Některé jsou podobné starým dobrým tlačítkovým přístrojům. Některé mají i tlačítko, které vám zavolá hned, jak ho váš blízký stiskne. Aligator určitě znáte.
 10. Řekněte si o příspěvek
  Možná si teď říkáte, jak to všechno zaplatím? Nezoufejte, nejste v tom sami. Přispět Vám může Úřad práce prostřednictvím příspěvku na mobilitu nebo příspěvku na zvláštní pomůcku. Zastavte se tam, vysvětlí vám, co všechno můžete čerpat. S vyřízením příspěvku vám také rádi pomohou samotní dodavatelé pomůcek. Třeba ti od schodišťových výtahů. Na kompenzační pomůcky vám zase přispěje zdravotní pojišťovna.

Chcete vědět víc?

Pokud si chcete přečíst ještě více o tom, jak upravit svoji domácnost, doporučujeme publikaci „Jsem tady ještě doma?“. Připravila ji Diakonie Českobratrské církve evangelické za podpory MPSV. Také z ní čerpáme. Tady je:

Jsme tady ještě doma?

 

Zvládnete to. Děláte dobrou věc.


Ještě se může hodit

Mrkněte na další témata o starosti o sebe. 
Pro ty, kteří se starají o ostatní.

Jak urychluje domácí fyzioterapie zotavení

Dobrá fyzioterapie může rozhodnout, jak se váš blízký zotaví. Po složitém úrazu, mozkové příhodě nebo třeba výměně kloubu je dobré začít hned. A správně. Jenže dojít do pohybové ambulance je s takovými potíži často velký…

Číst

Jak se nezhroutit, když se o někoho staráte

Starat se doma o někoho blízkého je nesmírně náročné. Fyzicky i psychicky. Vidíme to každý den. Na…

Číst

Domácí péče očima zdravotního bratra

V České republice projde domácí péčí 150 tisíc pacientů ročně a je nezbytnou součástí zdravotního…

Číst
Loading...